Jesień Tajemnic
   28-11-2014

Tej jesień dzieci uczęszczające do filii Biblioteki Suskiej przy ul. Zasypnica wyruszyły w podróż pełną niezwykłych przygód. Według tajemniczej mapy uczestnicy wyprawy by dotrzeć do Miasta Zwycięstwa musieli przebyć trudną drogę przez Mokradła Przygód, Las Niezwykłych Opowieści, Jaskinię Introligatora oraz Zatokę Komiksu.

Nasi Dzielni Odkrywcy wykazując się niesamowitą kreatywnością, wyobraźnią i sprytem pokonując cel za celem. Dzięki tej fantastycznej wyprawie zdobyli wiedzę z zakresu literatury, szczególnie fantastycznej oraz umiejętności, które z pewnością poszerzyły ich wyobraźnię.

Las Opowieści – warsztaty pisania prozą
Pisanie pomaga rozwijać dziecięcą kreatywność oraz zdolność twórczego podejścia do problemów Uczestnicząc w zajęciach, na których teorii towarzyszyła praktyka, dzieci miały okazję zapoznać się z tajnikami sztuki pisarskiej.

Mokradła Przygód – gra planszowa
Ceniona na całym świecie literatura skandynawska to pełne humoru, mądre teksty i świetne ilustracje. Dzieci biorące udział w projekcie mogły zagrać w unikatową grę planszową skonstruowaną na podstawie książek najlepszych szwedzkich i norweskich pisarzy dziecięcych.

Jaskinia Introligatora – projektowanie okładek
Gdy projektuje się okładkę książki to w zasadzie tak, jakby pisało się ją jeszcze raz. Mogły się o tym przekonać dzieci uczestniczące w warsztatach, podczas których wcieliły się w rolę projektantów okładek książkowych.

Zatoka Komiksu  – zajęcia plastyczne
Komiksy to fascynujące historie opowiedziane za pomocą niebanalnych obrazków. Uczestnicy warsztatów, po zapoznaniu się z zasadami tworzenia komiksów, mogli wziąć udział w sesji zdjęciowej wykonanej na podstawie ich rysunków, z której powstał niezwykły fotokomiks.

Miasto Zwycięstwa – turniej fantastyczny
27 listopada 2014 odbyła się ostatnia część projektu Jesień Tajemnic, podczas której podsumowano dotychczasowe działania organizowane w filii Zasypnica.

Finałem tej niezwykłej przygody był Fantastyczny Turniej wiedzy, w którym uczniowie mieli okazję zaprezentować swoją znajomość literatury fantastycznej. W konkursie najwięcej punktów zdobył Paweł Targosz, a na drugim miejscu uplasowali się Magdalena Jędrzejak i Franciszek Napierała.

Podczas spotkania wręczono również nagrody zwycięzcom poprzednich konkursów.

Jury składające się z pracowników Biblioteki Suskiej, w konkursie na okładkę książki, postanowiło wyróżnić prace Kamila Chrząszcza (I miejsce),  Kasi Koziny (II miejsce) i Gabrieli Pająk (III miejsce)

W konkursie na najlepsze opowieści jury przyznało nagrody za I i II miejsce oraz dwie nagrody za III miejsce. Zwycięzcami w tej kategorii byli Maksymilian Błachut, Magdalena Sikora, Andrzej Tomanek i Maja Bułka.

Na wyjątkowe uznanie zasługuje Kacper Pustułka z klasy III za stworzenie dojrzałego opowiadania fantastycznego pt. „O władcy Żywiołów”. Biblioteka Suska postanowiła go dodatkowo nagrodzić zbiorem baśni z całego świata.

Pragniemy podziękować wszystkim uczniom za zaangażowanie w projekt i mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas zajęć w Bibliotece będzie im służyć przez wiele lat.

Projekt realizowany był w ramach PROGRAMU BIBLIOTEKI NARODOWEJ – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek – Priorytet 2 „Zakup nowości do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych” .