60- te urodziny Biblioteki Suskiej
   22-12-2009

W 60 - tą rocznicę utworzenia suskiej książnicy, na jej urodzinach spotkali się przyjaciele i sympatycy Biblioteki Suskiej. Spotkanie, które przebiegało w atmosferze urodzinowego przyjęcia, zgodnie z intencją organizatorów, obfitowało w wiele niespodzianek. Do samego końca nikt z zaproszonych gości nie był wtajemniczony w szczegółowy program imprezy.
W urodzinach suskiej książnicy wzięli udział m.in. Dyrektor Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie Anna Wiśniewska, Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka Stanisław Lichosyt, Wicestarosta Suski Józef Bałos,  bibliotekarze z terenu powiatu suskiego, suscy radni, dyrektorzy i przedstawiciele miejskich i powiatowych szkół i instytucji oraz laureaci IX edycji  konkursu literackiego „Podbabiogórskie opowieści”. Spotkanie, które stało się również okazją do podsumowania tegorocznej działalności biblioteki suskiej i realizowanych w niej w tym roku projektów, było także oficjalnym otwarciem zmodernizowanych pomieszczeń czytelni i wypożyczalni, które służą czytelnikom już od kilku miesięcy.
Na jubileuszowym spotkaniu nie mogło zabraknąć wspomnień. Historia biblioteki przedstawiona została w dość niekonwencjonalny sposób a mianowicie w postaci filmu dokumentalnego. Film „60 lat później” zrealizowany przez Wojciecha Gacha i Adama Wróbla, z muzyką autorstwa Rafała Boczka  to impresja na temat historii suskich bibliotek od czasów Kanoników  laterańskich aż do biblioteki a.d. 2009, przeplatana ciekawostkami z historii placówki.
Jubileusz suskiej książnicy stał się też okazją do wręczenia nagród laureatom IX edycji konkursu literackiego „Podbabiogórskie opowieści” organizowanego przez bibliotekę wspólnie ze Starostwem Powiatowym.
Dodatkowymi nagrodami w tegorocznej edycji konkursu były przekazane Bibliotece Suskiej ze specjalną dedykacją dla laureatów konkursu autorskie wersje bajek Lucyny Legut urodzonej w 1926 r. w Suchej Beskidzkiej jednej z najbardziej znanych polskich pisarek dla dzieci i młodzieży .
W wielkiej urodzinowej paczce przesłanej bibliotece przez autorkę, która bardzo często podkreśla swoje suskie pochodzenie,  znalazły się również  jej najnowsze książki, a także nigdzie nie publikowane powieści, opowiadania i sztuki teatralne. Te unikatowe pozycje wejdą w skład księgozbioru Biblioteki Suskiej i będą udostępnione czytelnikom.
Na urodzinowym przyjęciu nie mogło oczywiście zabraknąć urodzinowego tortu. Sześć świeczek, symbolizujących sześć dekad działalności, zdmuchnęły bibliotekarki z suskiej książnicy w towarzystwie dyrektora placówki Wojciecha Gacha, a tradycyjne „Sto lat”, z właściwą sobie energią, zagrała i zaśpiewała Bibliotece Suskiej kapela „Mała Ziemia Suska” pod kierownictwem Stanisława Kubasiaka.