WIELKA GRA O DRON(a) - DETEKTYWISTYCZNE ZMAGANIA UMYSŁU I CIAŁA
   28-06-2016

Prawie 120 detektywów, reprezentujących 31 drużyn wystartowało w zrealizowanej z epickim rozmachem detektywistyczej grze miejskiej "Śladami Czarnego Maćka", którą w ramach tegorocznych Dni Ziemi Suskiej zorganizowała Biblioteka Suska.

W zaciętej walce , podczas której trzeba było wykazać się zarówno umiejętnością logicznego myślenia jak i nie lada kondycją fizyczną, najlepsza okazała się drużyna "Carbon-Tech" (Łukasz Paleczny, Rafał Paleczny, Mateusz Maciążka), wyprzedzając zespół "Dańczak i partnerzy" (Karolina Lenik, Kinga Iwaniec, Krzysztof Dańczak, Jakub Jurzak) i "Orki z Biedronki" (Anna Pająk, Artur Kozieł, Grzegorz Świstak).

Scenariusz gry wspólnie z zespołem Biblioteki Suskiej opracował pisarz Dariusz Rekosz, autor kilkudziesięciu powieści sensacyjnych i kryminalnych, w tym książki "Czarny Maciek i tunel grozy", której akcja toczy się w Suchej Beskidzkiej, i która to stała się inspiracją do scenariusza sobotniej imprezy.

Po iście wybuchowym początku, kiedy na oczach uczestników tłumnie zgromadzonych w suskiej bibliotece, grupa umundurowanych i uzbrojonych po zęby osób wykradła tajemniczego robota, na scenę wkroczył legendarny polski detektyw czyli sam Bronisław Cieślak, odtwórca ról porucznika Borewicza i detektywa Malanowskiego, który obok Dariusza Rekosza był jednym z prowadzących turniej i który dał sygnał do rozpoczęcia "wyścigu".

Dzielni detektywi musieli rozwiązać ponad czterdzieści łamigłówek i zadań logicznych, nauczyć się podstaw karate, samodzielnie odpalić motocykl, odbyć kurs pierwszej pomocy i wykonać wokalne popisy w całkowitej ciemności, a przede wszystkim wygrać bezlitosny wyścig z czasem. Trasa gry mierzyła ponad pięć kilometrów, a zwyciężał ten kto rozwiązał kryminalną zagadkę jako pierwszy.

Walczyć naprawdę było o co, poza doskonałą zabawą uczestnicy gry miejskiej mogli wygrać bardzo cenne nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta. Nagrodą za zdobycie I miejsca był wysokiej jakości dron z kamerą HD, zdobywcy miejsca drugiego otrzymali profesjonalny stół do gry w "piłkarzyki", a trzeciego - rodzinny karnet do Energylandii.

Nagrody dla zwycięzców na zamkowej estradzie wręczyli: Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt, Bronisław Cieślak, Dariusz Rekosz , dyrektor Biblioteki Suskiej Wojciech Gach oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych z biblioteką organizacji pozarządowych, bez których realizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa i którym w tym miejscu organizatorzy pragną serdecznie podziękować, za zaangażowanie i wspaniale spędzony wspólnie czas. W obsługę gry zaangażowanych było ponad 30 wolontariuszy reprezentujących: Harcerski Klub Miłośników Gier "Twierdza", Stowarzyszenie "Moto-Łaje", Beskidzki Klub Seido Karate, Jednostkę Strzelecką 3031 i grupę teatralną ZAMęt. Organizatorzy pragną również podziękować Stowarzyszeniu "Inicjatywa Beskidzka", Pani Barbarze Wronie, Pani Ewie Banaś i Panu Andrzejowi Strączkowi.