DYREKTOR BIBLIOTEKI SUSKIEJ NA ŚWIATOWYM KONGRESIE BIBLIOTEKARZY
   13-09-2016

W dniach 12 - 20 sierpnia dyrektor Biblioteki Suskiej Wojciech Gach wziął udział w Światowym Kongresie Bibliotekarzy IFLA WLIC 2016 w Columbus, Ohio w Stanach Zjednoczonych. Dyrektor suskiej książnicy został zaproszony do udziału w kongresie przez American Library Association (Amerykański Związek Bibliotek) w ramach stypendium, jakie otrzymał od tej organizacji, znajdując sie w gronie 75 osób z całego świata wyłonionych z 3,5 tys. kandydatów.
Wyjazd w całości został sfinasowany przez Amerykański Związek Bibliotek.

Światowy Kongres Bibliotekarstwa i Informacji IFLA WLIC jest największym i najważniejszym w świecie wydarzeniem związanym z bibliotekarstwem i informacją naukową. Coroczny kongres IFLA odbywa się zawsze w sierpniu, za każdym razem w innym kraju i gromadzi kilka tysięcy profesjonalistów z ok. 120 krajów.

W tegorocznym kongresie, który odbył się w jednym z największych centrów kongresowych w USA - Greater Columbus Convention Center zaprojektowanym przez światowej sławy architekta Petera Eisenmana wzięło udział ok. 3500 osób. Hasłem przewodnim konwencji było :
Connection - Collaboration - Community (Łączenie się, Współpraca, Społeczność) i w tym właśnie duchu przebiegał cały kongres. Wydarzenie rozpoczęło się niezwykle widowiskową ceremonią otwarcia, podczas której zaprezentowano największe osiągnięcia techniczne i kulturalne stanu Ohio i Stanów Zjednoczonych w ostatnich stuleciach, a także odczytano list Prezydenta Baracka Obamy do uczestników kongresu.

Podczas kongresu uczestnicy mogli wziac udział w ponad 220 sesjach i spotkaniach roboczych, podczas których wygłoszonch zostało kilkaset referatów i prelekcji związanych z najróżniejszą tematyką m.in. przyszłej roli dla poszczególnych rodzajów bibliotek, bibliotek publicznych jako centrum lokalnej aktywności ("trzecie miejsce"), architektury bibliotek , zasobów i kolekcji cyfrowych , zarządzaniu w bibliotekach i roli lidera w budowaniu zespołu , rzecznictwu, technologiom i wielu innym aspektom związanym bezpośrednio lub pośrednio z działalnością bibliotek.
Tegoroczny kongres był wspierany przez wielu partnerów i sponsorów, w tym: Bill & Melinda Gates Foundation, OCLC, OverDrive, Lbrands, EnvisionWare, Preservation Technologies, Biblioteka Narodowa Kataru .

Równoległym do sesji punktem programu kongresu była działająca przez cały czas hala wystawiennicza gdzie międzynarodowe firmy (m.in. OCLC, EBSCO, Ex Libris, Nechen AG, Innovative Interfaces, a także wielu wydawców) zaprezentowały najnowsze rozwiązania technologiczne w dziedzinie bibliotekarstwa, digitalizacji, konserwacji zbiorów i najnowocześniejszych technologii informatycznych. W programie kongresu znalazły się również prezentacje przedstawicieli światowych firm takich jak Google i Mozilla. Jednym ze specjalnych gości IFLA WLIC 2016 był autor bestsellerowych powieści Wes Moore.

Poza dostępnymi dla wszystkich uczestników punktami programu dyrektor Biblioteki Suskiej - Wojciech Gach wział udział również w specjalnych spotkaniach przeznaczonych dla stypendystów American Library Association, które odbyły się w nowowybudowanym, imponującym gmachu biblioteki Columbus Metropolitan Library, a także wizytach studyjnych w bibliotekach w stanie Ketucky. Po zakończeniu kongresu odwiedził także biblioteki w stanie Minnesota.

Kongres IFLA WLIC 2016 w Columbus poza ogromną dawką profesjonalnej wiedzy stał się również wspaniała okazja do nawiązywania kontaktów , dzielenia się doświadczeniem i uczenia się od innych, a także inspiracją do dalszej pracy w myśl słów Przewodniczącej IFLA Donny Sheeder, która zamykając kongres zachęcała do dalszej pracy, tak aby biblioteki zmieniały życie całego świata na lepsze.