XIV POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI
   14-11-2016

4 listopada Biblioteka Suska im. dra Michała Żmigrodzkiego już po czternasty gościła młodych pasjonatów kultury Podbabiogórza. Powiatowy Konkurs Literacki Poezji i Prozy Regionalnej „W cieniu jodeł i świerków” organizowany przez Bibliotekę Suską i Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej  jest przedsięwzięciem wyjątkowym. W konkursie tym bowiem – jak wspomniał dyrektor biblioteki Wojciech Gach -  nie jest istotna rywalizacja, ale przede wszystkim spotkanie i wspólne święto osób, które pragną kultywować zamiłowanie do rodzimej tradycji i kultury.

Utwory prezentowane przez uczestników konkursu „W cieniu jodeł i świerków” są bezpośrednio powiązane z naszym regionem przez tematykę dzieła lub osobę autora, dlatego w repertuarze pojawiają się teksty zarówno pisane językiem literackim jak i utwory gwarowe. Różnorodność prezentacji jak zawsze była ogromna. Niezwykłe, zachwycające, czasem zabawne, czasem wzruszające występy uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Pani  Anna Kulka – Dyrektor Babiogórskiego Centrum Kultury w Zawoi, Pan Stanisław Kubasiak – regionalista, muzyk oraz Pani Janina Bucka – animatorka kultury regionalnej. Biorąc pod uwagę kulturę słowa, nawiązanie do regionu, dykcję, intonację i ogólny wyraz artystyczny Komisja jury szczególnie doceniła występy następujących osób:

Kategoria SZKOŁY GIMNAZJALNE:
I   miejsce - Tymoteusz Jezutek – Gimnazjum nr 2 w Zawoi Wilcznej
II  miejsce - Ilona Węglarz – Gimnazjum w Wysokiej
II  miejsce - Wiktoria Gałka - ZS im. J. Kantego w Bystrej Podhalańskiej
III miejsce - Ewelina Zych - ZS im. Wojska Polskiego w Wysokiej

WYRÓŻNIENIE - Zuzanna Nowak - Zespół Szkół w Naprawie
WYRÓŻNIENIE - Rafał Banaś - Gimnazjum nr 2 w Lachowicach
WYRÓŻNIENIE - Łukasz Szczurek - Gimnazjum nr 1 im. Franciszka Krysty w Zawoi Centrum
WYRÓŻNIENIE - Weronika Moskała - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Budzowie

Kategoria SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
I   miejsce – Wioletta Zembol – LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Suchej Beskidzkiej