WIELKA DETEKTYWISTYCZNA GRA MIEJSKA - ZAGADKA BILLY'EGO WILDERA
   28-06-2017

Ponad 100 detektywów, reprezentujących 32 drużyny, wystartowało w zrealizowanej z epickim rozmachem detektywistycznej grze miejskiej "Stracony weekend", którą w ramach tegorocznych Dni Ziemi Suskiej zorganizowała Biblioteka Suska. Suskiej książnicy udało się powtórzyć sukces z ubiegłego roku, do tegorocznej edycji Wielkiej Detektywistycznej Gry Miejskiej ponownie zgłosił się komplet drużyn i po raz kolejny organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom emocje rodem z kina akcji.

W zaciętej walce, podczas której trzeba było wykazać się zarówno umiejętnością logicznego myślenia, jak i nie lada kondycją fizyczną, najlepsza okazała się drużyna "Pomelo" w składzie Edyta Lasa i Michał Lasa, wyprzedzając zespół "Mafia" ( Karolina Lenik, Zuzanna Kania, Łukasz Lenik i Sebastian Papież) i drużynę "Mag" (Grażyna Kita, Mateusz Klamerus i Aleksander Kita).

Scenariusz tegorocznej gry opracowany przez zespół Biblioteki Suskiej poświęcony był postaci Billy'ego Wildera i jego twórczości. Zadaniem graczy było odnalezienie tajemniczej pamiątki z dzieciństwa legendarnego reżysera na zlecenie Hollywoodzkich producentów, Bena Goldmana i Martina Kaminsky, w których role wcielili się Beniamin Andrzejewski i Marcin Dąbrowski, odtwórcy ról Irka i Oskara z popularnego serialu TVN "19+", prowadzący tegoroczną grę.

Aby ukończyć wszystkie zadania uczestnicy musieli poznać wiele szczegółów z biografii Wildera, a także zapoznać się z jego twórczością. Jak na filmową grę przystało, na sobotniej trasie nie zabrakło również zadań filmowych. Uczestnicy musieli wystąpić przed kamerą odgrywając scenę z filmu akcji oraz romantyczną scenę na suskim bulwarze. Trzeba było wykazać się refleksem, spostrzegawczością, umiejętnością logicznego myślenia i gry zespołowej oraz rozwiązać ponad czterdzieści łamigłówek i zadań, a przede wszystkim wygrać bezlitosny wyścig z czasem. Trasa gry mierzyła prawie sześć kilometrów, a zwyciężał ten, kto rozwiązał tajemnicę sprzed stu lat jako pierwszy.

Walczyć naprawdę było o co, poza doskonałą zabawą uczestnicy gry miejskiej mogli wygrać bardzo cenne nagrody: elektryczną deskorolkę, elektroniczny zestaw do darta i bilety do Parku Rozrywki "Energylandia".

W organizację przedsięwzięcia jak co roku zaangażowani byli wolontariusze i przedstawiciele zaprzyjaźnionych z biblioteką organizacji pozarządowych, bez których realizacja tak dużego wydarzenia nie byłaby możliwa i którym w tym miejscu organizatorzy pragną serdecznie podziękować za zaangażowanie i wspaniale spędzony wspólnie czas.

W przygotowaniu i obsłudze gry udział wzięli: Zespół Biblioteki Suskiej oraz partnerzy: Harcerski Klub Miłośników Gier "Twierdza" (Konrad Kowalówka, Szymon Kowalówka, Dominika Fiejtek, Tomasz Kruk, Marek Stopa, Gabriel Jędrzejak, Stefan Majcherczyk), Stowarzyszenie "Moto-Łaje" (Zbigniew Semik, Beata Klimasara, Mateusz Fujak, Szymon Gołuszka), Beskidzki Klub Seido Karate (Piotr Michulec i Paweł Michulec), a także Zuzanna Jołkowicz, Patrycja Toboła, Danuta Wągiel,Tomasz Mielczarek, Natalia Melzer i Andrzej Strączek.