FERIE ZIMOWE 2020 W BIBLIOTECE SUSKIEJ
   11-02-2020

Wprawdzie tegoroczne ferie zimowe dobiegły końca, ale na długo zostaną w pamięci uczestników zajęć zorganizowanych w Bibliotece Suskiej. Inspirowane magicznym światem Narnii codzienne warsztaty dostarczyły wielu emocji, wiedzy i wspaniałej zabawy.

Pierwszym z zadań podczas ferii było stworzenie animacji poklatkowej opowiadającą historię wymyślonej przygody w bajkowej scenerii. Wcześniej musieliśmy się do tego przygotować: zbudowaliśmy makiety zamków z kartonu oraz stworzyliśmy z plasteliny figurki przedstawiające różnych bohaterów. Dzięki temu mogliśmy nagrać filmy z syrenami, lwami i dziećmi w rolach głównych. Ważnym tematem było spotkanie w pierwszy czwartek ferii inspirowane przemianą Eustachego w smoka. Warsztaty o dobroci uświadomiły uczestnikom, jak wiele wspólnego mają ze sobą oraz że świat staje się lepszy już od pierwszego dobrego uczynku. Tworzyliśmy chmurki dobroci pisząc miłe słowa o kolegach i koleżankach, oglądaliśmy filmy o wpływie naszego zachowania na innych, a zabawa w głuchy telefon pozwoliła nam wyjaśnić mechanizm plotki. W piątek uczestnicy zajęć niczym Digory i Pola trafili do lasu między światami, by z pomocą zielonego ekranu, aparatu i programu graficznego przenieść się do innych, fantastycznych lokacji.

Drugi tydzień ferii rozpoczęliśmy krótką prezentacją o interesującym życiu autora „Opowieści z Narnii”. Rozmawialiśmy o przedmiotach, z których powinni korzystać pisarze i poznaliśmy kilka kreatywnych ćwiczeń, które pozwolą nam na rozwijanie warsztatu. Na koniec dnia tworzyliśmy własne historie przy użyciu specjalnych, bajkowych kostek. We wtorek dowiedzieliśmy się, ile powstało ekranizacji powieści C. S. Lewisa i oglądaliśmy fragmenty każdej z nich. Ciekawym elementem było poznanie od kuchni planu filmowego, a także trików, które wykorzystali twórcy przy najnowszym dotychczasowym filmie o Lwie, Czarownicy i starej szafie. Następnie podzieliliśmy się na drużyny i nagrywaliśmy z pomocą tabletów filmy. We środę zgodnie z prośbą uczestników zajęć wprowadziliśmy niewielką zmianę w harmonogramie i tworzyliśmy kolczyki w kształcie książek. Czwartek poświęciliśmy na prezentację o cosplayu – interesującym i wymagającym hobby, które polega na tworzeniu przebrań fikcyjnych bohaterów i wcielaniu się w role. Obejrzeliśmy wiele przykładów realizacji cosplayów, zarówno ze świata Narnii, jak i innych książek. Przygotowywaliśmy również papierowe maski karnawałowe.
Na zakończenie ferii pozwoliliśmy sobie na zabawę w rytmach dobrej muzyki i szczerego śmiechu: do biblioteki przyszliśmy w pięknych przebraniach, graliśmy w gry, zorganizowaliśmy zawody sportowe na konsoli Xbox i uczestniczyliśmy w słodkim poczęstunku. „Opowieści z Narnii” stały się punktem wyjścia i sprawiły, że w ferie zimowe przeżyliśmy niesamowite przygody, wypełnione wiedzą, nowymi doświadczeniami i rozrywką.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczestnikom i mamy nadzieję, że spotkamy się na kolejnych zajęciach w bibliotece. Udanego drugiego semestru!