ZACZNIJ się LICZYĆ
   17-02-2011

Warsztatami poświęconymi historii pieniądza i wymianie barterowej Biblioteka Suska rozpoczęła realizację pięciomiesięcznego projektu :  " ZACZNIJ się LICZYĆ - EDUKACJA EKONOMICZNA DLA NAJMŁODSZYCH ". Na realizację przedsięwzięcia Biblioteka Suska otrzymała dofinansowanie w ogólnopolskim konkursie grantowym Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce - "Aktywna Biblioteka". Suska książnica, jako jedna z ośmiu na ponad 400 bibliotek biorących udział w konkursie, otrzymała granty na realizację dwóch swoich projektów.

W zajęciach warsztatowych wzięła udział  grupa dziesięciolatków, uczniów kl. III Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej. Uczestniczące w zajęciach dzieci, które jak się okazało w praktyce potrafią doskonale odnaleźć się w świecie ekonomii,  mogły spróbować swoich sił w przeprowadzaniu bezgotówkowych transakcji i negocjacjach.  Po zajęciach w bibliotece młodzi ekonomiści zwiedzili wystawę pt.  „Historia Pieniądza” w suskim Muzeum Miejskim.

Projekt „ZACZNIJ się LICZYĆ” składa się z warsztatów ekonomicznych, które w formie zabawy mają przekazać dzieciom m.in.  podstawowe zasady działania gospodarki rynkowej, wiedzę na temat oszczędzania, inwestowania i funkcjonowania banków a także ułatwić przyswojenie podstawowych pojęć ekonomicznych . Równolegle do warsztatów opracowywana będzie ilustrowana książeczka zawierająca wszystkie zagadnienia poruszane na zajęciach. Publikacja ma trafić do wszystkich szkół podstawowych oraz bibliotek w powiecie. W ramach projektu najmłodsi będą mogli uczyć się ekonomii również dzięki specjalnym grom planszowym, które udostępnione będą dla wszystkich chętnych w Bibliotece Suskiej i świetlicy Szkoły Podstawowej nr 2.

Podstawowa wiedza o mechanizmach rynkowych i umiejętność podejmowania decyzji ekonomicznych jest niezbędna w dzisiejszych czasach. Edukacja ekonomiczna powinna zaczynać się jak najwcześniej, w krajach takich jak Szwecja czy Stany Zjednoczone tego typu zagadnienia poznają już przedszkolaki. Z badań wynika, że wiek ok. 10 lat, kiedy dziecko potrafi już sprawnie rozwiązywać działania matematyczne, to najlepszy moment na to by zacząć wprowadzać go w zawiły świat funkcjonowania gospodarki rynkowej

ZOBACZ GALERIĘ FOTOGRAFII

Przedsięwzięce realizowane jest ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Bila i Melindy Gates oraz Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.