TRZECI SYN OJCA - Wizyta na Łotwie
   14-03-2011

„Trešais tēva dēls” – czyli trzeci syn ojca,  to zaczerpnięta z ludowych baśni nazwa programu realizowanego w bibliotekach na Łotwie w latach 2006 -2008. Przedsięwzięcie, w którym wzięły udział 874 łotewskie biblioteki,  podobnie jak polski Program Rozwoju Bibliotek, stanowiło element światowego programu Fundacji Billa i Melindy Gates – Global Libraries.  W dniach 7 -9 marca podczas wizyty studyjnej na Łotwie mieliśmy okazję dowiedzieć się  jak przebiegała realizacja łotewskiej wersji PRB i jakie zmiany dokonały się w bibliotekach na Łotwie dzięki udziałowi w programie.  W wizycie studyjnej udział wzięły Małgorzata Dąbrowska i Magdalena Balicka z FRSI oraz zaproszeni przez fundację dziennikarze i przedstawiciele bibliotek: Ewa Jabłońska (Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim), Joanna Porębska (Polskie Radio – Kraków), Marek Osajda (Kurier Szczeciński) , Maciej Kałach (Dziennik Łódzki), Paweł Malinowski (Super Nowości) i Wojciech Gach
(Biblioteka Suska im. Dra M. Żmigrodzkiego w Suchej Beskidzkiej)

Wiedza, dzięki której uważany przez wszystkich za niezbyt inteligentnego trzeci brat, bohater wspomnianej już łotewskiej bajki, wspiął się na szklaną górę i uwolnił księżniczkę bez wątpienia stanowiła również kluczowy element łotewskiego programu. Poza wyposażeniem bibliotek w sprzęt komputerowy i szybki dostęp do Internetu bibliotekarze objęci zostali specjalnym programem szkoleniowym, dzięki któremu łotewskie biblioteki stały się miejscem gdzie każdy może nauczyć się obsługiwać komputer, korzystać z e-bankingu, poczty elektronicznej czy za pośrednictwem Internetu znaleźć nową pracę.

Podobnie jak w przypadku PRB,  poza wspólnymi dla wszystkich uczestników działaniami, niektóre  elementy programu dostosowywane były do lokalnych warunków i potrzeb poszczególnych bibliotek. Podczas łotewskiej wizyty mieliśmy okazję odwiedzić trzy biblioteki,  będące modelowymi przykładami  zmian, jakie przyniósł program.  Pierwszą z nich była biblioteka w liczącym 4 tys. mieszkańców bałtyckim kurorcie Saulkrasti, gdzie dzięki porozumieniu z lokalnym przedsiębiorcą i architektonicznym zmianom biblioteka i znajdująca się na parterze tego samego budynku kawiarnia, mimo iż mają różnych właścicieli, funkcjonują jak jeden organizm. Książki z biblioteki można czytać przy kawiarnianym stoliku a  klienci kawiarni mogą korzystać z bibliotecznego wi-fi. Latem biblioteka w Saulkrasti wypożycza książki odwiedzającym kurort plażowiczom.
Kolejna na naszym szlaku była imponująca, nowocześnie wyposażona biblioteka w  dużym jak na łotewskie warunki mieście Valmiera (27 tys. mieszkańców), będąca przykładem doskonałej współpracy niezależnych zarówno pod względem prawnym jak i finansowym bibliotek: miejskiej i uniwersyteckiej, które poszerzyły swoją ofertę wspólnie udostępniając zbiory a dzięki współpracy personelu wprowadziły szereg nowych usług. Można tu m.in. bezpłatnie obejrzeć wszystkie filmy, jakie kiedykolwiek wyprodukowano na Łotwie.

Mimo mikroskopijnych rozmiarów duże wrażenie zrobiła na wszystkich uczestnikach wyjazdu, usytuowana na terenie skansenu w Turaida, najmniejsza biblioteka publiczna na Łotwie. XIX wieczny budynek ogrzewany piecami na drewno, ciasno ustawione regały z książkami, wśród których znaleźliśmy kilka całkiem współczesnych dzieł polskich autorów, no i oczywiście nowoczesne zestawy komputerowe, z których dzięki jednoosobowemu personelowi biblioteki można nauczyć się korzystać nawet w maleńkiej, położonej gdzieś na krańcu zaśnieżonej Łotwy wiosce Turaida.

Wizyta studyjna w łotewskich bibliotekach była w całości sfinansowana przez  FUNDACJĘ ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO

fot: Magdalena Balicka