BIBLIOTEKA SUSKA
   WYDARZENIA:    Wydarzenia |  Archiwum wydarzeń |  Wyszukaj w archiwum   
KATALOGWYDARZENIAO NASKONTAKT

SZUKAJ W KATALOGU

W zwiazku z wprowadzeniem nowego, elektronicznego systemu wypożyczeń dostęp do konta użytkownika wymaga wprowadzenia nowego loginu i hasła użytkownika. W celu jego uzyskania oraz informacji o nowych funkcjonalnościach systemu prosimy o kontakt z Biblioteką Suską. Baza katalogowa dostępna jest bez konieczności logowania po naciśnięciu zakładki "KATALOG" w górnej części naszej strony.

POMOC
  Czyli najczęściej zadawane pytania
NEWSLETTER
Zapisz się aby otrzymywać informacje o nowościach w naszych zbiorach i o wydarzeniach w  bibliotece.

KONTAKT
 Mój stan   bibliotekasuska - Skype
sucha@bibliotekasuska.pl
(33) 874-22-47
 WYDARZENIA
  Pociąg do Indii
   09-06-2011
 

Kuchnia ajurwedyczna, joga, warsztaty batiku, ciekawostki z życia codziennego w Indiach, a przede wszystkim pełne humoru i kreatywności wspólne spędzanie czasu, to wszystko stało się udziałem pasażerów "Pociągu na wschód", który po raz kolejny wyruszył ze stacji "Biblioteka Suska". Tym razem celem podróży były Indie.

Współczesna biblioteka publiczna pełni nie tylko tradycyjnie przypisywane jej funkcje kojarzone bezpośrednio z książką, ale coraz częściej jest miejscem prezentacji twórczości, edukacji, doradztwa i rozwoju zainteresowań, czyli przyjaznym miejscem spotkań różnych osób. W dobie komputerów i Internetu bardzo ważne staje się pielęgnowanie i upowszechnianie form działalności książnic, które umożliwiają bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem oraz wymianę wrażeń i poglądów. Sobotnie spotkanie w ramach projektu "Pociąg na wschód" bez wątpienia stało się okazją do takiej niezwykłej interakcji.

Warsztaty kulinarne i warsztaty jogi poprowadziła Monika Ptak - kulturoznawca, instruktor jogi, absolwentka Shivani Clinic pod egidą Asho Institute w Indiach. Kuchnia ajurwedyczna to sztuka, do której kluczem poza indywidualnymi preferencjami i smakiem są cechy osobowości. Przygotowywanie potraw, również podczas warsztatów, poprzedzone było odpowiednią ankietą, tak aby każda osoba uczestnicząca w zajęciach mogła określić swoje indywidualne, właściwe dla niej menu, dowiedzieć się co może a czego jeść nie powinna.
Obserwując cały proces przyrządzania potraw i niezwykłe zaangażowanie uczestników warsztatów trudno było oprzeć się wrażeniu, że nie ma bardziej integrującego działania niż wspólne gotowanie. Gotowanie, uzupełnione stosowną wiedzą nie tylko na temat samej sztuki kulinarnej ale również kultury, z której ona pochodzi, zwłaszcza kiedy na ten temat można podyskutować delektując się smakiem własnoręcznie przyrządzonych potraw.

Aby zgodnie z indyjską filozofią zachować równowagę, po posiłku wszystkie kalorie zostały spalone podczas wspólnych warsztatów jogi. Uczestnicy projektu mogli nauczyć się też bardzo interesującej techniki zdobienia tkanin - batiku i pod okiem Katarzyny Chwałek i Magdaleny Leśnikowskiej własnoręcznie zaprojektować i wykonać swoją, niekoniecznie orientalną, batikową tkaninę.

Projekt "POCIĄG NA WSCHÓD -CZYLI BLISKIE SPOTKANIA Z KULTURĄ ARABSKĄ, INDYJSKĄ I JAPOŃSKĄ" realizowany jest przez suską książnicę w ramach projektu "Młodzi menadżerowie kultury w bibliotekach" Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę” z Warszawy. Głównym założeniem projektu było umożliwienie młodym ludziom zrealizowania  przy wsparciu biblioteki swojego pierwszego projektu społeczno - kulturalnego. 

Koordynatorami projektu są Justyna Janik - młody menedżer kultury, studentka Porównawczych Studiów Cywilizacji - Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wolontariuszka Biblioteki Suskiej oraz bibliotekarka z suskiej biblioteki Katarzyna Chwałek.

Kolejne, niestety już ostatnie, spotkanie z cyklu „Pociąg na wschód” już w najbliższą sobotę 11 czerwca o godz. 16.00. Tym razem Biblioteka Suska zabierze nas w podróż do Japonii. W programie m.in. - Kulinarne Warsztaty Sushi , warsztaty origami i kaligrafii japońskiej  oraz projekcja pięknego filmu animowanego "Ruchomy zamek Hauru"."Projekt" Pociąg na Wschód, czyli bliskie spotkania z kulturą arabską,indyjską i japońską" jest realizowany w ramach projektu Młodzi menadżerowie kultury w bibliotekach" Towarzystwa  Inicjatyw Twórczych "ę". Projekt" Pociąg na Wschód, czyli bliskie spotkania z kulturą arabską, indyjską i japońską" sfinansowano ze środków Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek" .
 

 

Zobacz również:

 

  09-10-2018 ZDJĘCIE ROKU POWIATU SUSKIEGO 2018 - II EDYCJA PRESTIŻOWEGO KONKURSU
  02-10-2018 XVIII EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKIEGO „Podbabiogórskie opowieści” - RODZINNA SAGA
  31-08-2018 FILMÓWKA BIBLIOTECZNA (Wakacje w Bibliotece Młodych)
  29-06-2018 "Dawno, dawno temu..." - wielka baśniowa gra miejska Biblioteki Suskiej.

 
Archiwum   Drukuj   Wróć

BIBLIOTEKA SUSKA
ul. Piłsudskiego 23
34-200 Sucha Beskidzka
tel. +48 33 874-22-47
sucha@bibliotekasuska.pl
www.bibliotekasuska.pl

GODZINY OTWARCIA:
wypożyczalnia / czytelnia/ biblioteka młodych
poniedziałek 12.00-20.00
wtorek 08:00-16:00
środa 12.00-20.00
czwartek 08:00-16:00
piatek 08:00-16:00
sobota 08:00-14:00
 
filia przy szpitalu rejonowym
poniedziałek 08:00-16:00
wtorek 08:00-16:00
środa 08:00-16:00
czwartek 08:00-16:00
piatek 08:00-16:00
sobota nieczynne
 
filia Zasypnica
poniedziałek 10:00-16:00
wtorek 10:00-16:00
środa 10:00-16:00
czwartek 10:00-16:00
piatek 10:00-16:00
sobota nieczynne


KATALOGWYDARZENIAO NASKONTAKT

 

 

BIBLIOTEKA | KATALOG | WYDARZENIA | KONTAKT | BIBLIOTEKI W POWIECIE
Copyright © 2009-2010 Biblioteka Suska