Pociąg do Indii
   09-06-2011

Kuchnia ajurwedyczna, joga, warsztaty batiku, ciekawostki z życia codziennego w Indiach, a przede wszystkim pełne humoru i kreatywności wspólne spędzanie czasu, to wszystko stało się udziałem pasażerów "Pociągu na wschód", który po raz kolejny wyruszył ze stacji "Biblioteka Suska". Tym razem celem podróży były Indie.

Współczesna biblioteka publiczna pełni nie tylko tradycyjnie przypisywane jej funkcje kojarzone bezpośrednio z książką, ale coraz częściej jest miejscem prezentacji twórczości, edukacji, doradztwa i rozwoju zainteresowań, czyli przyjaznym miejscem spotkań różnych osób. W dobie komputerów i Internetu bardzo ważne staje się pielęgnowanie i upowszechnianie form działalności książnic, które umożliwiają bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem oraz wymianę wrażeń i poglądów. Sobotnie spotkanie w ramach projektu "Pociąg na wschód" bez wątpienia stało się okazją do takiej niezwykłej interakcji.

Warsztaty kulinarne i warsztaty jogi poprowadziła Monika Ptak - kulturoznawca, instruktor jogi, absolwentka Shivani Clinic pod egidą Asho Institute w Indiach. Kuchnia ajurwedyczna to sztuka, do której kluczem poza indywidualnymi preferencjami i smakiem są cechy osobowości. Przygotowywanie potraw, również podczas warsztatów, poprzedzone było odpowiednią ankietą, tak aby każda osoba uczestnicząca w zajęciach mogła określić swoje indywidualne, właściwe dla niej menu, dowiedzieć się co może a czego jeść nie powinna.
Obserwując cały proces przyrządzania potraw i niezwykłe zaangażowanie uczestników warsztatów trudno było oprzeć się wrażeniu, że nie ma bardziej integrującego działania niż wspólne gotowanie. Gotowanie, uzupełnione stosowną wiedzą nie tylko na temat samej sztuki kulinarnej ale również kultury, z której ona pochodzi, zwłaszcza kiedy na ten temat można podyskutować delektując się smakiem własnoręcznie przyrządzonych potraw.

Aby zgodnie z indyjską filozofią zachować równowagę, po posiłku wszystkie kalorie zostały spalone podczas wspólnych warsztatów jogi. Uczestnicy projektu mogli nauczyć się też bardzo interesującej techniki zdobienia tkanin - batiku i pod okiem Katarzyny Chwałek i Magdaleny Leśnikowskiej własnoręcznie zaprojektować i wykonać swoją, niekoniecznie orientalną, batikową tkaninę.

Projekt "POCIĄG NA WSCHÓD -CZYLI BLISKIE SPOTKANIA Z KULTURĄ ARABSKĄ, INDYJSKĄ I JAPOŃSKĄ" realizowany jest przez suską książnicę w ramach projektu "Młodzi menadżerowie kultury w bibliotekach" Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę” z Warszawy. Głównym założeniem projektu było umożliwienie młodym ludziom zrealizowania  przy wsparciu biblioteki swojego pierwszego projektu społeczno - kulturalnego.

Koordynatorami projektu są Justyna Janik - młody menedżer kultury, studentka Porównawczych Studiów Cywilizacji - Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wolontariuszka Biblioteki Suskiej oraz bibliotekarka z suskiej biblioteki Katarzyna Chwałek.

Kolejne, niestety już ostatnie, spotkanie z cyklu „Pociąg na wschód” już w najbliższą sobotę 11 czerwca o godz. 16.00. Tym razem Biblioteka Suska zabierze nas w podróż do Japonii. W programie m.in. - Kulinarne Warsztaty Sushi , warsztaty origami i kaligrafii japońskiej  oraz projekcja pięknego filmu animowanego "Ruchomy zamek Hauru".

"Projekt" Pociąg na Wschód, czyli bliskie spotkania z kulturą arabską,indyjską i japońską" jest realizowany w ramach projektu Młodzi menadżerowie kultury w bibliotekach" Towarzystwa  Inicjatyw Twórczych "ę". Projekt" Pociąg na Wschód, czyli bliskie spotkania z kulturą arabską, indyjską i japońską" sfinansowano ze środków Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek" .