Pociąg na Wschód - przystanek Japonia
   05-07-2011

Po spotkaniach z kulturą arabską i indyjską nasz niezwykły pociąg dotarł 11 czerwca do ostatniego przystanku -Kraju Kwitnącej Wiśni.Po poznaniu tajników tańca brzucha, nauce zawiłej kaligrafii arabskiej, skosztowaniu przysmaków kuchni ajurwedycznej przyszedł czas na poznanie kultury Japonii. Uczestnicy podróży na Wschód i tym razem nie mogli narzekać na brak wrażeń.
Na początku podróży Justyna Janik- koordynatorka projektu - opowiedziała podróżującym o specyfice kultury japońskiej, przeprowadziła warsztaty kaligrafii japońskiej, na których przybliżyła uczestnikom dwa podstawowe alfabety Kraju Kwitnącej Wiśni ,pod jej okiem każdy mógł spróbować napisać własne imię lub swój chiński znak zodiaku.
Z kolei wielbiciele dobrej kuchni mieli okazję poznać ciekawostki z historii japońskiej sztuki kulinarnej, spróbowali tradycyjne sushi, które przygotowała z nimi Zofia Banaszkiewicz.
W podróży po Japonii nie mogło zabraknąć także nauki orgiami- sztuki składania papieru pochodzącej z Chin. Uczestnicy spotkania pod okiem Katarzyny Michalak stworzyli z kolorowych kartek swoje pierwsze ozdoby i biżuterię. Zwieńczeniem wędrówki po Japonii była wieczorna projekcja filmu animowanego pt. „Ruchomy zamek Hauru”

Projekt "POCIĄG NA WSCHÓD -CZYLI BLISKIE SPOTKANIA Z KULTURĄ ARABSKĄ, INDYJSKĄ I JAPOŃSKĄ" realizowany był przez Bibliotekę Suską w ramach projektu "Młodzi menadżerowie kultury w bibliotekach" Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę” z Warszawy. Głównym założeniem projektu było umożliwienie młodym ludziom zrealizowania  przy wsparciu biblioteki swojego pierwszego projektu społeczno - kulturalnego.
Koordynatorami projektu były Justyna Janik - młody menedżer kultury, studentka Porównawczych Studiów Cywilizacji - Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wolontariuszka Biblioteki Suskiej oraz bibliotekarka z suskiej biblioteki Katarzyna Chwałek.
 Dzięki spotkaniom w ramach projektu mieszkańcy Suchej Beskidzkiej i okolic mieli okazję przenieść się do odległych krajów, poznać tamtejszą kulturę, poczuć magię Orientu nie wyjeżdżając z Polski. Organizatorzy  zapewnili uczestnikom wiele atrakcji takich jak: pokaz i warsztaty tańca brzucha, profesjonalne ćwiczenia jogi, warsztaty kuchni ajurwedycznej, sushi, warsztaty plastyczne czy projekcje filmowe. Spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zmieniły bibliotekę w miejsce otwartych spotkań, gdzie każdy miał okazję w przyjacielskiej atmosferze zdobyć nowe umiejętności, poznać ciekawostki dotyczące kultury krajów Orientu, wymienić się poglądami i doświadczeniami.

"Projekt" Pociąg na Wschód, czyli bliskie spotkania z kulturą arabską,indyjską i japońską" jest realizowany w ramach projektu Młodzi menadżerowie kultury w bibliotekach" Towarzystwa  Inicjatyw Twórczych "ę". Projekt" Pociąg na Wschód, czyli bliskie spotkania z kulturą arabską, indyjską i japońską" sfinansowano ze środków Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach Programu Rozwoju Bibliotek" .