Fantastyczny finał - spotkanie podsumowujące projekt Fantastyczne Warsztaty Artystyczne
   12-07-2011

Wąpierz, Babka zielarka, pracownik suskiej huty żelaza, Utopiec, Kapral 13-tego Galicyjskiego Pułku Ułanów, czy Domownik to tylko część  niezwykłych bohaterów, którzy zostali przedstawieni wszystkim uczestnikom podczas prezentacji gry fabularnej "Cienie nad Skawą" w  trakcie podsumowania projektu "Fantastyczne Warsztaty Artystyczne" 6 lipca w Bibliotece Suskiej.

Jednym z działań w ramach projektu "Fantastyczne Warsztaty Artystyczne" było stworzenie gry fabularnej "Cienie nad Skawą" przez uczestników projektu pod okiem pisarza literatury fantasy Daniela Grepsa, Dyrektora Biblioteki Suskiej - Wojciecha Gacha oraz Tomasza Hajdyły - wolontariusza prowadzącego warsztaty gier RPG - przybliżającej młodym ludziom nie tylko wspaniałe legendy z naszego regionu ale również bogatą historię naszego miasta. Gra pozwoli graczom przenieść się do XIX wiecznej Suchej, małego galicyjskiego miasteczka, w którym legendy są wciąż żywe, a prawda miesza się z fikcją. Jest przeznaczona m.in. dla osób, które nigdy wcześniej nie zetknęły się z grami fabularnymi (Role Playing Games), jej proste zasady, mechanika gry, przykłady rozgrywek pozwalają zrozumieć na czym polegają gry RPG.

Wolontariusze (członkowie Suskiego Klubu Fantastyki) mieli okazję podczas spotkania podsumowującego projekt "Fantastyczne Warsztaty Artystyczne" wymienić się spostrzeżeniami, radosnymi wspomnieniami bądź problemami z którymi zetknęli się podczas trwania projektu, niewątpliwie był to dla nich okres pracochłonny, w czasie trwania projektu- od lutego do czerwca bieżącego roku- odbyło się szesnaście  spotkań, na których poprowadzili dla ponad 40 osób (dzieci, młodzieży i dorosłych):

• warsztaty gier fabularnych - podczas których można było nauczyć się zasad rozgrywania sesji RPG, skorzystać z podręczników  gier fabularnych zakupionych w ramach projektu.
  • warsztaty gier strategicznych - podczas których uczestnicy  poznali zasady gier bitewnych oraz planszowych. Każdy mógł spróbować swoich sił w rozgrywkach gier planszowych - kupionych specjalnie na tę okazję.
  • warsztaty modelarskie - biorący w nich udział stworzyli od podstaw skrawek fantastycznego świata - makietę oraz figurki, które można wykorzystać w grach.

Przedsięwzięcie realizowane było ze środków otrzymanych od Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Bila i Melindy Gates oraz Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.