IX Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Regionalnej
   31-10-2011

27 października w Bibliotece Suskiej odbył się -IX Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Regionalnej "W cieniu jodeł i świerków". Konkurs, w którym biorą udział uczniowie gimnazjów i szkół średnich z terenu Powiatu Suskiego pod wieloma względami jest przedsięwzięciem wyjątkowym, wychodzi bowiem poza sztywne ramy tradycyjnych konkursów recytatorskich a sama rywalizacja ma w nim zdecydowanie drugorzędny charakter. Jego głównym celem jest kształtowanie poczucia więzi ze środowiskiem lokalnym poprzez odkrywanie piękna poezji i prozy autorów regionu. Uczestnicy tegorocznego konkursu wybrali ciekawe, zabawne teksty, co w połączeniu z gwarą i regionalnymi strojami stworzyło wyjątkową atmosferę.
- W konkursie wszyscy są zwycięzcami, każdy z was potrafił zachwycić interpretacją i wydobyć ogromną wartość literatury naszego regionu - mówił członek jury - Wojciech Pazdur, który podkreślił również bardzo dobry dobór repertuaru przedstawianego na tegorocznym konkursie. Obok pana Wojciecha Pazdura - polonisty, literata, animatora kultury, recytacje oceniali w kategorii szkół gimnazjalnych: pani Regina  Kudzia - etnograf, animator kultury regionalnej oraz pan Janusz Kociołek- Naczelnik Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji Powiatu. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych recytację oceniali: pan Stanisław Kubasiak - regionalista, muzyk, animator kultury regionalnej,pani Regina Kudzia i pan Wojciech Pazdur.Jury biorąc pod uwagę kulturę słowa, dykcję, nawiązanie do regionu i ogólny wyraz artystyczny przyznało następujące miejsca:

W kategorii szkół Gimnazjalnych:
I miejsce Magdalena Wrzodek – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Budzowie
II miejsce Ewelina Sikora – Gimnazjum nr 1 w Stryszawie
II miejsce Sylwia Sałapatek - ZS w Białce
III miejsce Wojciech Kubasiak – Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej
III miejsce Marzena Marfiak – Gimnazjum nr 2 w Bystrej

W kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych
I miejsce Natalia Fluder - ZS Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej
II miejsce Anna Urbańczyk– ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej
II miejsce Angelika Kaczmarczyk - ZS Ogólnokształcących w Suchej Beskidzkiej
III miejsce Karolina Giza – LO im H. Kołłątaja w Jordanowie

Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe.